عسل یک ماده غذایی بسیار مقوی و سرشار از انرژی بوده و تنها ماده غذایی غیر قابل فساد است. و یکی از دلایل خاص بودن طراحی بسته بندی عسل همین موضوع فاسد نشدن آن است. این ماده غذایی در انواع مختلفی تهیه شده و به فروش می رسد. عسل طبیعی و نیمه طبیعی روش های تهیه عسل خوراکی در ایران هستند.

بسته بندی عسل طبیعی و غیر طبیعی تفاوت هایی هم با هم دارند. عسل طبیعی توسط زنبور عسل در مناطق طبیعی و بدون دخالت انسان تهیه شده و عسل نیمه طبیعی توسط زنبور عسل در مکان های تعیین شده و با کمک انسان تولید می گردد.

نوع مدرن تولید عسل که در کشورهای غربی مورد استفاده واقع می شود، تولید عسل بدون زنبور عسل و بوسیله دستگاه های ماشینی است. مسلما عسل تولید شده با ماشین هرگز کیفیت عسل تولید شده توسط زنبورهای عسل و در دامان طبیعت را نخواهد داشت. گذشته از مسائل مربوط به تهیه و یا تولید عسل، نحوه بسته بندی عسل و عرضه آن به بازار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شرایط نگهداری از عسل چگونه است؟

عسل اگر در شرایط مساعدی نگهداری گردد هرگز فاسد و تخریب نمی گردد. منظور از این شرایط، عوامل ذیل هستند:

  • دمای عسل نباید به بیش از 60 درجه سانتی گراد برسد.
  • عسل نباید به صورت مدام و یا برای مدت زمان طولانی در معرض نور طبیعی و یا مصنوعی قرار داشته باشد.
  • عسل نباید در یخچال و یا محیط بسیار سرد نگهداری گردد.
  • عسل باید در یک مکان تاریک نگهداری شود.

اگر تمامی شرایط مذکور جهت نگهداری از عسل رعایت گردند، عسل بیش از یک قرن نیز دوام خواهد یافت و هرگز ارزش غذایی خود را از دست نخواهد داد. شاید تصور کنید این شرایط چندان با مبحث مقاله ما تناسب ندارند اما باید بدانید که در زمان بسته بندی عسل باید به این شرایط نیز توجه نمود.

طراحی بسته بندی عسل

زمانی که یک محصول خاص را بسته بندی می کنیم باید به شکل ظرف اصلی و محفظه ای که محصول را نگه می دارد توجه کنیم. ظروف نگهداری از عسل و عرضه آن ها به طرق مختلفی طراحی شده اند اما اغلب از یک کلیت یکسان پیروی می کنند چرا که اغلب ظروف حاوی عسل دارای ارتفاع و با پهنای کمتر و یک درب پلاستیکی و یا فلزی می باشند. برترین محفظه برای نگهداری از عسل، ظرف شیشه ای است اما ظروف پلاستیکی رایج تر می باشند. این طراحی در بسته بندی نهایی عسل تاثیر گذار بوده و صورت کلی آن را شکل می دهد.

اشتباه نکیند! ظروف پلاستیکی و یا حتی شیشه ای حاوی عسل که در فروشگاه ها مشاهده می کنید، شامل بسته بندی صحیح نبوده و استاندارد لازم را  در زمینه عرضه عسل ندارند.

بسته بندی با جعبه مقوایی

شرکت های کارتن سازی در زمینه تولید و فروش انواع کارتن مقوایی و جعبه مقوایی فعالیت دارند. اصولا شرکت های بسیار ماهر جهت طراحی جعبه های مقوایی از یک تیم حرفه ای و یا هنرمندان متبحر استفاده می کنند و جعبه های مقوایی بسیار زیبایی را تولید می کنند. هرگز طراحی ظاهری جعبه مقوایی را نادیده نگیرید. این جعبه ارتباط شما با مشتری است. مشتری جعبه را رویت می کند و در صورت تمایل مندرجات روی جعبه مقوایی را مطالعه نموده و پس از آن مبادرت به خرید و یا عدم خرید کالا می نماید.

این امر در خصوص جعبه مقوایی عسل نیز صادق است. یک شرکت کارتن سازی معتبر باید جعبه مقوایی را به گونه ای طراحی نماید که ارتباط مناسبی میان خریدار و محصول ایجاد شده و وی را ترغیب به خرید عسل نماید.

مزایای بسته بندی عسل چیست؟

مزایای بسته بندی عسل
مزایای بسته بندی عسل

بسته بندی عسل با معرفی واحد تجاری شما همراه می گردد. در صورتی که عسل تولیدی شما صادراتی باشد از اهمیت ویژه ای برخودار بوده و عدم دقت در بسته بندی آن نتایج مطلوبی را به دنبال نخواهد داشت.

بسته بندی باید به ایجاد شرایط محیطی مناسب برای محصول مبدل گردد. تاریکی محیط نگهداری از مهمترین شرایط مربوط به حفظ کیفیت آن بوده و در صورت عدم دقت به این امر ممکن است ارزش غذایی این محصول به سرعت از بین برود.

بسته بندی مقوایی بهترین طریقه برای این محصول بوده و می تواند با تعدیل دمای عسل همراه باشد. بسته بندی های نایلونی دمای عسل را افزایش داده و در نقاط گرمسیر می تواند به تخریب و یا کاهش کیفیت عسل منجر گردد.

بسته بندی محصولات یکی از استانداردهای مربوط به عرضه کالاست

سازمان های داخلی و بین المللی بسیاری در زمینه تولید و عرضه استاندارد محصولات مصرفی بویژه محصولات موجود در سبد غذایی خانوار فعالیت دارند. یکی از مهمترین مسائل مورد بحث در این سازمان ها، رعایت نکات ضروری و کاربردی در خصوص بسته بندی محصول است.

عسل نیز از این قاعده مستثنا نبوده و با توجه به ارزش غذایی بسیار بالا بهتر است به صورت بسته بندی مقوایی عرضه گردد. بسته بندی مقوایی عسل نیز باید دارای شرایط خاصی باشد که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت.

رعایت چه نکاتی در خصوص بسته بندی الزامی است؟

رعایت یکی سری از نکات کلی در زمان بسته بندی محصولات الزامی هستند با این حال برخی از شرایط نیز اختصاصی بوده و به نوع کالا مربوط می گردند. در زمان بسته بندی عسل به شرایط ذیل دقت نمایید:

–         جعبه مقوایی باید محکم بوده و تحمل وزن عسل را داشته باشد.

–         رنگ بسته بندی مقوایی باید استانداردهای لازم در زمینه عرضه این محصول را داشته باشد.

–         بسته بندی باید به پوشش کامل کالا و عدم نفوذ نور بیانجامد.

–         بسته بندی عسل باید مشمول طرح گرافیکی مناسب باشد.

–         درج مشخصات واحد تولیدی و تلفن تماس مشتریان الزامی است.

–         درج شرایط نگهداری از عسل نیز الزامی است.

اهداف بلند مدت اقتصادی با بسته بندی مناسب تولیدات میسر است

اگر می خواهید واحد تولیدی تولید عسل شما در آینده به اهداف اقتصادی مطلوبی دست یابد، نباید از کیفیت بسته بندی آن غافل گردید. بسته بندی عسل همچون بسیاری دیگر از محصولات تجاری گران قیمت همچون بسته بندی زعفران با حساسیت های ویژه ای همراه بوده و اگر به آن بی اعتنا باشید نمی توان یک فعالیت تجاری موفق در گذر زمان را انتظار داشت.

بسیاری از صاحیان صنایع و محصولات صنعتی به شدت بر روی این امر تمرکز نموده اند و بسته بندی محصولات تولیدی را راهی برای شکوفایی اقتصاد واحد تولیدی خود در آینده می دانند. به عنوان مثال می توان به بسته بندی تخم مرغ و بسته بندی سیب اشاره نمود که به تازگی مورد توجه جدی صاحبان واحدهای تولیدی قرار گرفته اند.

قیمت بسته بندی مقوایی عسل

قیمت بسته بندی مقوایی عسل
قیمت بسته بندی مقوایی

عسل در زمره مواد غذایی گران قیمت قرار دارد و بسته بندی مقوایی نمی تواند درصد بسیار زیادی از قیمت تمام شده آن را شامل گردد. بنابراین بهتر است بدانید که با یک بسته بندی مناسب و افزایش میزان ناچیزی به قیمت تمام شده عرضه شده این ماده غذایی، هرگز سطح رقابتی خود در بازار را از دست نخواهید داد.

قیمت تمام شده عرضه عسل بسته بندی شده در حجم بسیار زیاد شاید به چشم بیاید اما در فروش جزیی و موردی به مردم چندان چشمگیر نبوده و در نهایت مسئله خاصی را در خصوص میزان فروش واحد تولیدی شما ایجاد نخواهد کرد.

برای طراحی بسته بندی این محصول به کجا مراجعه کنیم؟

در صورتی که دارای یک واحد تولیدی در خصوص تولید و عرضه عسل هستید، بهتر است به دنبال یک شرکت کارتن سازی معتبر برای بسته بندی محصولات خود باشید. سوابق کاری شرکت کارتن سازی مورد نظر را دنبال نموده و بهترین انتخاب ممکن را در این خصوص داشته باشید. این ماده غذایی، ماده عذایی بسیار ارزشمندی است و صرف توجه بسیار زیاد به آن حائز اهمیت است.

در صورت تمایل می توانید با کارشناسان و مشاوران ما در شرکت آذین پک مشهد تماس گرفته و سوالات خود را در این زمینه مطرح نمایید. پس از دریافت مشاوره حرفه ای در خصوص بسته بندی عسل و کیفیت بسته بندی توسط این شرکت می توانید جهت سفارش با شماره تلفن های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید. طراحان ما با توجه به هنر و ذوق و استعداد خود آینده اقتصادی مطلوبی را برای شما رقم خواهند زد.