تخم مرغ به عنوان یک ماده غذایی سرشار از پروتئین نقش بسیار مهمی در تکمیل سبد غذایی خانوار دارد. این محصول به دو صورت محلی و صنعتی در بازار هدف عرضه می شود و اغلب در مدت زمان اندکی به فروش می رسد که این مسئله باعث بالا رفتن اهمیت و توجه بسیار زیاد به بسته بندی تخم مرغ شده است. در واقع می توان به این صورت بیان داشت که عرضه تخم مرغ در بسیاری از شهرها و استان های کشور، کمتر از تقاضای آن بوده و این امر تاثیر بسیار زیادی در فروش زود هنگام تخم مرغ دارد.

بسته بندی تخم مرغ یکی از مهمترین مراحل توزیع است که اگر مورد توجه واحدهای تولیدی قرار گیرد می تواند منجر به یک آینده هدفمند در تجاری سازی تخم مرغ تولید شده گردد. در این مقاله بسته بندی تخم مرغ به عنوان یکی از مهمترین انواع بسته بندی که مورد توجه شرکت کارتن سازی های مختلف است را مورد بررسی قرار می دهیم. تخم مرغ های محلی نیز همچون تخم مرغ های صنعتی مشمول این بسته بندی بوده و می توانند به اهداف تجاری بلند مدت مبدل گردند.

تخم مرغ یک محصول آسیب پذیر است

تخم مرغ یک ماده غذایی بسیار آسیب پذیر است که در صورت برخورد با ناملایمات بیرونی به شدت آسیب دیده و غیر قابل مصرف می گردد. نمی توان این محصول را بدون هیچ گونه محافظ خاص و حساب شده ای به نقاط دور و نزدیک ارسال نمود و انتظار داشت سود خالصی در تمام طول سال به دست آورد.

این ویژگی باعث شده است که تخم مرغ در زمان توزیع به حالات مختلفی مورد محافظت واقع گردد چرا که عرضه بی حساب و کتاب آن حتی در زمانی که محل تولید تا فروش فاصله چندانی ندارد، ممکن است منجر به خسارت های اقتصادی گردد. بنابراین ابتدا عرضه فله ای و سپس عرضه به صورت بسته بندی شده ی تخم مرغ مورد توجه واقع شد.

عرضه تخم مرغ به صورت فله ای

زمانی که سخن از عرضه فله ای تخم مرغ به میان می آید، منظور ما روش های سنتی عرضه آن همچون استفاده از سبدهای خانگی نیست بلکه مقصود ما عرضه تخم مرغ در مقواهای خاصی است که به صورت چند لایه بر روی یکدیگر قرار گرفته و سپس در یک کارتن مقوایی دیگر قرار می گیرند. این کارتن ها اصولا 180 تخم مرغ را درون خود جای می دهند.

این روش به عرضه فله ای تخم مرغ معروف است. شاید شما نیز تا کنون تصور نموده اید که بسته بندی تخم مرغ شامل چنین روشی می گردد اما اینگونه نیست. عرضه فله ای تخم مرغ متداول ترین روش توزیع تخم مرغ در کشور است و در اغلب فروشگاه های سطح شهر قابل مشاهده می باشد.

انواع بسته بندی تخم مرغ چیست؟

انواع بسته بندی تخم مرغ چیست؟
انواع بسته بندی تخم مرغ چیست؟

بسته بندی تخم مرغ به روش وکیوم صورت می گیرد و در ساخت و تولید جعبه مورد نظر از مقوا و یا پلاستیک استفاده می شود. این جعبه ها حداقل باید دارای محفظه نگهداری تخم مرغ، درب جعبه اختصاصی و معرفی واحد تولیدی باشند. با توجه به درخواست واحد تولیدی و با هدف ارتقای سطح طراحی جعبه، می توان اجزای دیگری را به آن اضافه نمود.

جعبه مقوایی پر هزینه تر و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد با این حال جعبه پلاستیکی ارزان تر، سبک تر و در عین حال قابلیت تجدید شوندگی کمتری خواهد داشت؛ به همین علت است که بسته بندی مقوایی مورد تایید و حمایت سازمان های محافظت از محیط زیست بوده و سعی می شود در این زمینه فرهنگ سازی مطلوبی صورت گیرد.

کیفیت بسته بندی محصولات و اهداف بلند مدت تجاری

با یک بسته بندی غیر اصولی نمی توان اهداف تجاری بلند مدت را دنبال نمود. طراحی جعبه بسته بندی در تمامی واحدهای تولیدی همچون بسته بندی سیب و یا بسته بندی زعفران و هر گونه سفارشات وابسته به کارتن سازی باید توسط یک فرد ماهر و یا حتی یک تیم متخصص صورت گیرد.

کیفیت بسته بندی باید در کنار کیفیت محصول قرار داشته باشد. هرچند طراحی مربوط به بسته بندی یک کالا یکی از مهمترین ارکان خرید محصول است با این حال هرگز قدرت رقابت با کیفیت محصول در افزایش سطح فروش را نخواهد داشت. بنابراین پیش از هزینه برای ابداع یک بسته بندی مطلوب، باید سطح کیفی محصول تجاری را ارتقا دارد.

کیفیت بسته بندی نماد احترام به مصرف کننده است

بسته بندی تخم مرغ با افزایش قیمت تمام شده تخم مرغ همراه است. افزایش قیمت در  بسیاری از موارد با کاهش تقاضا روبرو می شود اما زمانی که یک واحد تولیدی با توجه به چنین قاعده ای مبادرت به عرضه محصول خود از جمله تخم مرغ به بازار هدف و با یک بسته بندی مطلوب می نماید، احترام خود به مصرف کننده را به نمایش می گذارد.

این امر شاید در کوتاه مدت به منافع اقتصادی خاصی منجر نگردد اما بی شک در گذر زمان قادر به خلق یک تجارت با بازدهی مطلوب و شناخته شده خواهد بود. بنابراین بهتر است اهداف کلان و بلند مدت را جایگزین منافع خرد و کوتاه مدت نموده و رونق اقتصادی واحد تولیدی خود را در گذر زمان احساس نمایید.

بسته بندی تخم مرغ برترین روش معرفی واحد تولیدی

تخم مرغ فله ای تعریف خاصی از واحد تولیدی خود ارائه نمی دهد. این تخم مرغ ها صرفا دارای تاریخ تولید و انقضا هستند و حتی در بسیاری از موارد به علل مختلفی همچون رطوبت، شاهد پاک شدن مندرجات موجود بر روی پوسته تخم مرغ خواهیم بود. اصولا هیچ کدام از ما نام واحد تولیدی این تخم مرغ ها را نمی دانیم.

عرضه تخم مرغ بسته بندی شده هر چند تا کنون در سطح گسترده ای صورت نگرفته است با این حال بسیاری از مردم شاهد بسته های زیبا و وکیوم شده آن ها در فروشگاه های معتبر بوده اند. بسته بندی صورت گرفته واحد تجاری را معرفی می کند و در صورتی که محصول مورد نظر از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد، بی شک به شناخته شدن برند مربوطه منجر خواهد شد.

بسته بندی محصول در راستای استاندارد سازی تهیه و توزیع است

استاندارد سازی واحدهای تولیدی در سراسر جهان تحت الشمول قواعد بخصوصی قرار دارند. یکی از ارکان استاندارد سازی محصولات با بخش بسته بندی و توزیع مرتبط است. این امر در خصوص بسته بندی تخم مرغ نیز صدق می نماید.

بسته بندی تخم مرغ و دیگر محصولات غذایی و صنعتی جلوه ای از تعهد تولید کننده و اعتماد مشتری را به نمایش می گذارد. واحد تولیدی با بسته بندی محصولات خود و ذکر آدرس و شماره تلفن های مربوط به بخش مصرف کنندگان، تعهد خود را در برابر مشتریان نمودار ساخته و از سهل انگاری های ممکن الوقوع در واحد تولیدی پرهیز می کند.

قیمت بسته بندی تخم مرغ چگونه مشخص می شود؟

اصولا بسته بندی هیچ کدام از اقلام غذایی و یا حتی صنعتی تاثیر چشم گیری بر قیمت کالا ندارند. به عنوان مثال می توان تاثیر قیمت بسته بندی تخم مرغ بر قیمت نهایی تخم مرغ را در حدود 5 درصد عنوان نمود اما متاسفانه بسیاری از واحدهای تولیدی حاضر به افزایش 5 درصدی قیمت محصول خود در بازار نیستند.

شاید بپرسید چرا؟ جواب مشخص است! این گونه واحدهای تولیدی، اهداف تجاری بلندمدت و تعریف شده ای ندارند و تصور می کنند افزایش 5 در صدی قیمت تخم های تولیدی قادر به کاهش سطح رقابت اقتصادی آن ها می گردد. در این میان برخی از صاحبان واحدهای تولیدی با زیرکی و هوش بسیار اقدام به سفارش برترین بسته بندی های ممکن برای معرفی واحد تولیدی خود در سطح کشور هستند.

لازم به ذکر است در کنار برخی از واحدهای تولیدی که حاضر به افزایش قیمت 5 درصدی محصولات خود جهت انجام یک بسته بندی مناسب نیستند، برخی با توجه به بازار هدف، قیمت موثر بسته بندی بر قیمت تمام شده کالا را تا 30 درصد نیز افزایش داده اند؛ به عنوان مثال می توان به عرضه تخم مرغ در شمال تهران و دیگر مناطق مرفه نشین کشور اشاره نمود.

برای سفارش بسته بندی تخم مرغ چکار کنیم؟

بسیاری از شرکت های کارتن سازی که در عرصه تهیه و تولید انواع کارتن فعالیت دارند، آمادگی لازم در زمینه دریافت سفارشات شما جهت خرید جعبه تخم مرغ در سطح عمده را دارا بوده و اصولا قادر به یک طراحی مطلوب می باشند.

شرکت آذین پک مشهد نیز در راستای تجاری سازی انواع واحدهای تولیدی، شما را یاری نموده و برترین های هنر و طراحی را برای خلق یک بسته بندی متمایز به کار گرفته است.

شما می توانید جهت سفارش بسته بندی تخم مرغ در انواع مختلف و از جنس مقوا یا پلاستیک با شماره تلفن های درج شده در این وب سایت تماس گرفته تا ضمن دریافت مشاوره رایگان در زمینه کارتن سازی و همچنین مشاوره در خصوص بهترین بسته بندی برای تولیدی خود بتوانید به راحتتی سفارش خود را به ثبت رسانید.