امروزه بسته بندی جایگاه ویژه ای در بعد بازاریابی و فروش محصولات پیدا کرده است و بنگاه های اقتصادی زیادی با تقویت خود در این حوزه سعی به پیشرفت کردن و رد شدن از رقبا خود دارند. برندهای مشهور سالیان سال است که به موضوع بسته بندی و اهمیت آن توجه بسیار زیادی داشته و سعی می کنند تا در این بخش طراحی، گرافیک، رنگ بندی و متریال های مختلف را به شیوه ای استفاده کرده تا مخاطب را مجذوب محصولات و آن ها را به صورت ناخودآگاه مجاب به خرید کنند. بسته بندی پلاستیکی هم از این قاعده مستثنی نیست.

بسته بندی شاید در گذشته تنها در نقش محافظ محصول عمل می کرد ولی امروزه باعث ایجاد ارتباط بین مخاطب و محصول شده و پلی است که احساسات مخاطب را به محصول متصل می کند. یک ایده بسته بندی خلاقانه و خاص می تواند تاثیر بیشتری از هزاران تبلیغ و آگهی داشته باشد، همان طور که تا به امروز تمامی آمارها این موضوع را تایید کرده اند.

اهمیت بسته بندی

با رشد صنایع مختلف در سطح جهان، شرکت های صنعتی برای فروش بیشتر محصولات و همچنین جذب مشتری بیشتر با یکدیگر وارد رقابت شدند.

شاید در وهله اول کیفیت است که می تواند در بازار رقابتی امروز شما را از سایرین جدا کند ولی تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که حتی اگر شما محصولی با بالاترین کیفیت را تولید کرده ولی خروجی نهایی توسط مخاطبین اندکی امتحان شود آیا باز هم شما در بازار رقابتی پیشتاز هستید یا خیر؟ مسلما جواب خیر است، شما باید با تولید محصول با کیفیت مشتری جذب کرده و سود کنید، این در حالی است که بهترین محصول اگر مصرف کنندگان و مشتریان را به سمت خود جذب نکند، هیچ ارزشی ندارد.

آن المان و پارامتری که می تواند مشتریان را به سمت محصولات شما بیاورد، بسته بندی است. اگر بتوانید بسته بندی شیک و خاصی را برای محصولات خود انتخاب کنید، بی شک شاهد رشد فروش خود خواهید بود.

امروزه جایگاه بسته بندی خاص تر از همیشه شده است و برندهای مطرحی چون pepsi، coca cola، نستله، kit kat و… نیز با بسته بندی های خاص محصولات خود علاوه بر جذب مخاطب، برندینگ و بازاریابی خود را گسترش می دهند. توجه به بسته بندی همچون یک تیر و دو نشان است که علاوه بر افزایش فروش شما می تواند به برند شما برای رشد در صنعت تان کمک شایانی کند.

انواع بسته بندی

به شکل کلی بسته بندی ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی یکی از مهم ترین آن ها خواهیم پرداخت. انواع بسته بندی عبارتند از:

  • شیشه ای
  • فلزی
  • پلاستیکی
  • کاغذی و مقوایی

تعریف بسته بندی پلاستیکی

پلاستیک از نظر شیمیایی به ترکیبی از زنجیره های طولانی به کمک پلیمریزاسیون ترکیبات منومر گفته می شود. این مواد جایگاه خاصی در بخش بسته بندی محصولات ایفا می کنند و امروزه محصولات تولیدی گوناگونی با بسته بندی پلاستیکی تولید شده و در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

بسته های پلاستیکی خود به دو زیر دسته تقسیم می شوند:

·        ترموپلاست ها

·        ترموست ها

ترموپلاست ها به موادی می گویند که در اثر گرم شدن، نرم شده و با کم شدن دما سخت می شوند. ویژگی اصلی این مواد مقاومت بسیار بالای آن ها در برابر هر گونه ضربه، کشش، خراش، سایش و… است و به همین خاطر از این نوع پلاستیک برای تولید بسته بندی های شفاف مخصوص جواهرات، لوازم آرایشی، جعبه ها، محصولات غذایی، روغن ها، چربی ها، گازوئیل، نوشابه، شامپو و… استفاده می شود.

نوع دیگر پلاستیک ها ترموست ها هستند. این مواد در اثر گرما ذوب شده و پس از سرد شدن مجدد دیگر در اثر گرما تغییر نمی کنند و بعد از آن در دمای بسیار بالا می سوزند. ترموپلاست ها مقاومت بسیار خوبی در برابر روغن، اکسیداسیون و چربی دارند و از سوی دیگر این مواد بی بو و شفاف بوده و در کلیه صنایع مثل بسته بندی آب معدنی و مواد بهداشتی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرند. از ترموست ها به شکل آستر و لاک برای پوشش قوطی های بسته بندی مواد غذایی نیز استفاده می شود.

مزایا

این مدل مزایای بسیار زیادی را در اختیار صنایع قرار می دهد. اولین مزیت استفاده ازاین روش بسته بندی قیمت بسیار کم و مقرون به صرفه آن ها و وزن کم این نوع بسته بندی می باشد.

بسته بندی پلاستیکی در برابر محصولاتی با ویژگی های اسیدی و قلیایی مقاوم بوده و دچار آسیب نمی شوند. پلاستیک ها برای تولید به انرژی بسیار کمتری نیاز دارند. پلاستیک این قابلیت را به صنایع مختلف می دهد تا با اضافه کردن مواد افزونی مختلف، ویژگی های منحصر به فردی را به بسته بندی اضافه کنند. بسته بندی پلاستیکی پایداری شیمیایی بسیار بالایی نیز دارند و احتمال نشت کمتری دارند.

سرعت تولید بسیار بالا بوده و می توان آن ها را در مدت زمان کم ولی در حجم بالا تولید کرده و مورد استفاده قرار داد. بسیاری از پلاستیک به عنوان یک ماده مخرب برای محیط زیست نام می برند، این در حالی است که می توان این مدل بسته بندی را بازیافت و مجددا در موارد خاصی مورد استفاده قرار داد. این روش به صنایع این امکان را می دهد تا آن ها را تزئین کرده و جلوه فوق العاده مطلوبی به آن ها ببخشند.

طبقه بندی بسته بندی های پلاستیکی

به صورت کلی می توان بسته بندی های پلاستیکی را به سه طبقه تفکیک کرد.

·بسته بندی مصرفی یا اولیه: این بسته بندی پلاستیکی بدون هیچ واسطی، محصول را در خود جای می دهند.

·بسته بندی ثانویه: در هنگام استفاده از کالا و پس از باز کردن بسته بندی ثانویه می توان آن را دور انداخت.

·بسته بندی حمل و نقل یا ثالثیه: این بسته بندی به منظور نگهداری و شناسایی محصولات در جریان حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرند.

بسته بندی پلاستیکی خلاقانه

همان طور که گفته شد پلاستیک به دلیل ماهیت خود این امکان را به مصرف کننده می دهد تا به شکل های مختلفی طراحی شده و مورد استفاده قرار گیرد. همین طور انعطاف پذیر بودن می تواند به عنوان یک مزیت شناخته شود تا صنایع به جای استفاده از انواع بسته بندی های دیگر رو به پلاستیک بیاورند و با تولید بسته بندی های خاص و خلاقانه مشتریان بیشماری را جذب کنند.

امروزه اهمیت بحث بسته بندی خلاقانه به قدری است که بسیاری از برندها به جای سرمایه گذاری بر روی بخش تبلیغات، برندینگ و… تمرکز و سرمایه خود را بر روی بسته بندی می گذارند زیرا بسته بندی خلاقانه و با کیفیت هم می تواند برای محصول شما تبلیغ کند و هم به برندینگ شما سرعت فوق العاده ای ببخشد.

مخاطبین امروز به ظاهر محصولات و بسته بندی خلاقانه آن اهمیت بسیار زیادی می دهند و اگر علاقه دارید تا در بازار رقابتی امروز به جایگاه ویژه و خاصی برسید می توانید با کمک گرفتن از بسته بندی پلاستیکی خلاقانه، در بازار امروز جایگاه خاص و مطلوبی را کسب کنید.

اهمیت به بسته بندی موضوعی است که متاسفانه بر خلاف کشورهای پیشرفته، در بازار ایران به آن توجه نمی شود و اگر یک برند یا یک شرکت به این موضوع نگاه مخصوصی بیاندازد، می تواند با ارائه محصولات خود در قالب و بسته بندی خاص چشم مصرف کننده را به خود خیره کند.

پرسش و پاسخ

آیا استفاده از بسته بندی پلاستیک هزینه های ما را افزایش میدهد؟

بسته بندی پلاستیکی در حال حاضر جز ارزان قیمت ترین روش های بسته بندی محصولات به شمار می رود و شما می توانید با استفاده از بسته بندی پلاستیک برای محصولات خود از هزینه های بسته بندی به طور کلی بکاهید.

این مدل بسته بندی برای چه محصولاتی مناسب است؟

همانطور که در متن بالا نیز اشاراتی به آن شد از بسته بندی پلاستیکی برای بسته بندی نمودن بسیاری از محصولات میتوان استفاده نمود و محدودیتی برای این موضوع وجود نخواهد داشت همانطور که امروزه حتی شاهده بسته بندی میوه ها در بسته بندی های پلاستیکی نیز هستیم.

برای انجام بسته بندی به این روش برای محصولات مجموعه مان چکار باید کرد؟

در ابتدا بهتر است از کارشناسان خبره در زمینه بسته بندی کالا مشاوره ای در این زمینه دریافت نمایید و پس از آن متناسب با محصول خود طرحی را برای بسته بندی محصول خود در نظر بگیرید تا مطابق با آن بسته بندی های مد نظر برای شما طراحی و تولید شوند.