کارتن مقوایی به عنوان یکی از ارکان دسته بندی و عرضه تولیدات صنعتی و غیر صنعتی از اهمیت بسیاری برخوردار است. انواع کارتن مقوایی با توجه به نوع کالاها و محصولات تولید شده، در ابعاد مختلف طراحی شده و وارد عرصه اقتصاد می گردند و همچنین این مسئله باعث شده تا کاربردهای کارتن مقوایی در صنعت کارتن سازی بسیار گسترده است.

کارتن، جعبه، والت و پاکت اسامی خاصی است که برای آن ها بکار می رود. در این مقاله شما را با انواع کارتن مقوایی آشنا می سازیم.

تنوع بسیار زیاد انواع کارتن مقوایی چگونه است؟

کارتن و یا جعبه مقوایی یک محافظ مکعبی مانند است که با ایجاد مانع در اطراف یک محصول، از ورود آسیب به آن جلوگیری می کند. تنوع تولیدات صنعتی و غیر صنعتی باعث شده است تا اقسام متفاوتی از کارتن مقوایی در بازار مشاهده گردد. هم چنین این مورد باعث افزایش کاربرد کارتن مقوایی در صنایع مختلف شده است.

در یک تقسیم بندی کلی می توان انواع کارتن مقوایی شامل موارد ذیل دانست:

–          جعبه هایی قفسه ای شکل

–          جعبه های آرشیو بندی و بایگانی

–          کارتن مقوایی و درپوش مجزا

–          کارتن مقوایی پاکتی شکل

–          جعبه مقوایی پنج پانلی

–          جعبه مقوایی آورلپ

–          کارتن بسته بندی

–          والت بسته بندی

–          جعبه ها و کارتن های مقوایی با قفل سرخود

انواع جعبه های قفسه ای شکل

به علت جنس بسیار محکم و قالب دقیق و اندازه گیری شده جعبه های قفسه ای شکل، به جای واژه کارتن مقوایی از اصطلاح جعبه مقوایی برای معرفی آن استفاده می گردد. واژه جعبه نمود یک ماهیت مستحکم تر در مقایسه با کارتن مقوایی خواهد بود.

این نوع کارتن مقوایی جهت ایجاد حفاظ در لایه های مختلف یک کالای با ارزش بکار رفته و در قفسه فروشگاه ها رویت می گردند. اغلب دارای طراحی بدنه و چاپ با کیفیت بوده و به خوبی ویژگی های کیفی یک محصول را به نمایش می گذارند و با توجه به اندازه و حجم کالا در ابعاد مختلفی تولید می شوند.

جعبه های مقوایی آرشیو بندی و بایگانی

آرشیو نمودن و بایگانی کردن به معنای نگهداری طولانی مدت از اسناد بسیار مهم با ماهیت اداری و رسمی است. بنابراین نمی توان از یک جعبه معمولی استفاده نمود. جعبه مقوایی باید از یک استحکام کاملا مطمئن برخوردار باشد و در طول سالیان متوالی بدون آسیب باقی بماند.

این جعبه ها دارای مقاومت کامل در برابر فشار و رطوبت فراوان نیستند و به عنوان یک جعبه ضد آب شناخته نمی شوند با این حال نفوذ آب و رطوبتبه لایه های میانی و بافت داخلی آن ها به تدریج صورت می گیرد.

کارتن مقوایی و درپوش مجزا

کارتن مقوایی در مقایسه با جعبه مقوایی از مقاومت کمتر و هزینه بسیار پایین تری برخوردار است. گونه ای از انواع کارتن مقوایی با هدف کاهش فضای اشغال شده در زمان عرضه و حمل و نقل، به صورت یک بدنه و درپوش مجزا تولید می شوند.

کاهش فضای مورد نیاز جهت ارسال به نقاط مختلف کشور باعث کاهش هزینه های مربوطه و در نهایت کاهش هزینه تمام شده یک کالای مصرفی می گردد. این نوع کارتن نیز به راحتی قابلیت چاپ  و  درج برند مربوطه را داشته و یک ظاهر کاملا شکیل و امروزی دارد.

انواع کارتن مقوایی پاکتی شکل

کارتن مقوایی پاکتی شکل
کارتن مقوایی پاکتی شکل

کارتن مقوایی پاکتی شکل و یا جعبه مقوایی با سطح مقاومتی و استحکام نسبتا خوب تا عالی و بسیار عالی، متداول ترین طراحی مربوط به ساخت جعبه ها و انواع کارتن های مقوایی است.

این جعبه ها در زمان مونتاژ دارای یک ظاهر پاکتی شکل بوده و به راحتی زوایای مختلف با یکدیگر چفت شده و یک مکعب کاملا ساده و کاربردی را می سازند. جعبه ها و کارتن مقوایی پاکتی شکل پایه و اساس بسیاری از طراحی های حرفه ای در عرصه کارتن سازی هستند.

جعبه مقوایی پنج پانلی

این گونه محافظ نیز به دو صورت جعبه بسیار محکم و یا کارتن مقوایی ساده و در انواع مختلف تک جداره و دو جداره ساخته می شوند. به صورت ورق های صاف و تا نخورده با محل تعیین شده جهت ایجاد بسته مورد نظر عرضه شده و به راحتی قابلیت چاپ و طراحی گرافیکی مورد نیاز خریدار را دارند.

برای اقلام باریک و با طول زیاد مناسب بوده و با توجه به میزان مورد نیاز قابلیت مقاوم سازی را خواهند داشت. عرضه آن ها با اشغال کمترین فضا و هزینه بسیار کم امکان پذیر بوده و در زمره مقرون به صرفه ترین جعبه ها و کارتن های مقوایی قرار دارند.

جعبه مقوایی آورلپ

آورلپ به معنای قرار گرفتن فلاپ های موجود در دهانه جعبه بر روی یکدیگر بوده به صورتی که منتهی به بسته شدن جعبه گردند. قرار گرفتن فلاپ ها بر روی یکدیگر باعث می شود این نوع جعبه قابلیت حمل اجسام سنگین را پیدا نماید و یک محافظ قابل اعتماد باشد. قابلیت عرضه به صورت کاملا صاف و یا آماده را دارند. در درجات مختلفی از حیث استحکام ساخته شده و ممکن است با طراحی گرافیکی کاملا حرفه ای همراه باشند.

انواع کارتن مقوایی بسته بندی

این نوع کارتن نیز از اقسام بسیار پرکاربرد انواع کارتن های مقوایی است. این مدل کاربردی و مقرون به صرفه بوده و از بازار فروش مناسبی نیز برخودار است.

این کارتن برحسب نوع کالای مورد نظر شما از انواع مقواهای موج دار و شیار دار ساخته می شوند. این گونه مقواها درصد محافظت از کالای مورد نظر را افزایش داده و امکان ورود آسیب به محصول مورد نظر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

انواع مقوای صاف و بدون شیار نیز در تولید برخی از گونه های ارزان و کم دوام تر کارتن بسته بندی نیز وجود دارد که برای بسته بندی کالای بسیار سبک و ارزان قیمت استفاده می شوند.

والت بسته بندی چیست و انواع آن کدام است؟

والت بسته بندی
والت بسته بندی

والت بسته بندی نیز به گونه ای از جعبه و یا انواع کارتن مقوایی گقته می شود که با هدف ایجاد یک پوشش محافظتی مناسب در اطراف یک کالای کم ارتفاع و پهن ساخته می شود. غالبا به صورت صاف و تا نخورده عرضه شده و از قابلیت مونتاژ بسیار راحت و سریعی برخوردار است.

والت بسته بندی به راحتی قابل چاپ بوده و می توانید نام تجاری خود را به بهترین شکل ممکن بر روی آن درج نمایید. در ابعاد مختلف و درجات متفاوتی از استحکام ساخته شده و کاربرد موثر و فراوانی در کارخانه جات و واحدهای صنعتی دارد.

جعبه پیتزا

کارتن مقوایی پیتزا با توجه به نمادها و علائم حک شده بر روی آن قابلیت بکارگیری در فست فود ها را پیدا می کند. همین قالب ها به صورت ساده و بدون طراحی مشخص، جهت ارسال کالاهای پستی و مواردی از این دست مورد استفاده واقع می شوند.

جعبه ها و انواع کارتن های مقوایی با قفل سرخود

تمامی نوع هل و مدل های جعبه ها و کارتن های مقوایی که در بالا توضیح دادیم، ممکن است به یک قفل کاملا حرفه ای مجهز باشند که از جنس مقوای بکار رفته در جعبه مورد نظر بوده و قابلیت بسیار زیادی در حفظ کالا و یا محصول، به جعبه و کارتن مقوایی می بخشد.

جعبه های سینی شکل، جعبه هایی با قالب برش خورده برای اقلام مشخص و مواردی از این قبیل، متداول ترین مثال های ممکن در این زمینه می باشند.

کارتن مقوایی ساده

این نوع کارتن از جنس مقوا بوده و به صورت چند لایه و یا دایکاتی نمی باشد. همانطور که می دانید افزایش لایه های مقوا در یک کارتن منجر به تولید کارتن لمینتی می گردد و برای حمل کالاهای سنگین تر بکار می رود بنابراین می توان این گونه استدال نمود که کارتن مقوایی ساده به علت عدم ضخامت بسیار زیاد بهتر است برای حمل و جابه جایی کالاهای سبک تر مورد استفاده واقع شود. این کارتن به علت سادگی طرح قیمت کمتری نیز دارد.

کارتن پستی

کارتن پستی یکی از کارتن های مورد استفاده در دفاتر پیشخوان دولت و یا شرکت های تولیدی است که قصد ارسال کالاهای خاصی به نقاط مختلف کشور را دارند. این کارتن ها با گرافیک خاصی تولید می شوند و حاوی بخش های مختلف از جمله محل درج آدرس گیرنده، فرستنده، الصاق تمبر و از همه مهمتر منقش به نماد شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران است.

کارتن پستی در ابعاد متنوعی تولید شده و دارای ضخامت بسیار زیادی است چرا که اصولا حمل کالا در مسافت های طولانی صورت گرفته و باید امنیت آن حفظ گردد. قیمت این کالا با توجه به ابعاد و میزان ضخامت آن تعیین خواهد شد.

کارتن کیبوردی

یکی از کارتن های بسیار شکیل برای بسته بندی کالاها و محصولات تولید شده در واحدهای صنعتی، جعبه و یا کارتن کیبوردی است. این کارتن برای بسته بندی کالا به هیچ گونه منگنه، چسب و یا وسیله دیگری نیاز ندارد و با چفت شدن تکه های مقوایی تعبیه شده در درب کارتن با قسمت بدنه به خوبی بسته بندی شده و برای باز و بسته شدن مشکل خاصی ایجاد نمی کند.

بسیاری از کارتن های کیبوردی را در کفش فروشی ها، فروش قطعات الکترونیکی، فروش انواع ساعت دیواری و … مشاهده می کنیم. قیمت این جعبه نیز با توجه به ابعاد و ضخامت مقوای بکار رفته در بافت آن تعیین می گردد.