خرما میوه درخت نخل است و در مناطق گرمسیری رشد می کند. کمتر کسی این خوراکی شیرین را با عنوان میوه می شناسد با این حال خرما سرشار از آهن، ویتامین ب 12، فسفر، منیزیم و حتی کلسیم بوده و برای ایجاد تعادل در سطح قند خون بدن و پیشگیری از درد مفاصل و مشکلات کلیوی بسیار مناسب است. این موارد تنها بخشی از هزاران فواید خرما است. و به همین دلیل که کاربرد و فواید بسیار زیادی دارد، بسیار پر طرفدار بوده و هم چنین کارتن و بسته بندی خرما نیز از اهمیت ویژه ای به همین خاطر برخوردار است.

خرما در اغلب کشورهای جهان که در خط استوا و یا در نزدیک آن قرار دارند تولید می شود و در صورت کیفیت مناسب می تواند به عنوان یک محصول صادراتی معرفی گردد. ایران از جمله کشورهاییست که علاوه بر رفع نیاز داخلی به این میوه بسیار مفید، بخش قابل توجهی را به دیگر کشورهای جهان عرضه می کند.

هدف اصلي در بسته بندی خرما اين است كه در فاصله زماني انبارداري- حمل و نقل و توزيع و تا رسيدن به دست مصرف كننده مشخصات مهم خرما حفظ شده و از صدمات و خطرات احتمالي جلوگيري شود.

به طور كلي منظور از بسته بندی خرما، مجموعه سيستم آماده سازي خرما براي حمل و نقل، توزيع، انبار، خرده فروشي و مصرف نهايي است.

به عبارت ديگر بسته بندی این محصول به عنوان يك عملكرد تكنيكي اقتصادي است كه هدف آن به حداقل رساندن هزينه هاي توزيع در عين حال حداكثر كردن مقدار فروش و همچنين توزيع ايمن تا مصرف كننده نهائي است.

انواع بسته بندی خرما

خرما به صور مختلفی بسته بندی و عرضه می گردد. قدیمی ترین شیوه عرضه خرما را می توان عرضه فله ای نامید. این نوع عرضه مواد غذایی در زمان های دور و به علت عدم رشد صنایع بسیار متداول بوده است با این حال برای اهداف تجاری کوتاه مدت به عصر حاضر نیز راه یافته اند اما هرگز به عنوان یک شیوه مطمئن شناخته نمی شوند.

بسته بندی صنعتی خرما و با استفاده از ایده های مختلف، چندین دهه است که در ایران دنبال شده و با استقبال مناسبی از جانب مردم رو به رو بوده است با این حال خرما فله ای توانسته است تا حد بسیار زیادی این سطح رقابتی را خدشه دار نماید اما بهتر است بدانید که در عصر حاضر، عرضه فله ای محصولات، هرگز نتایج موفقیت آمیزی به دنبال نخواهد داشت.

شکست بازار عرضه محصولات فله ای

محصولات فله ای هرگز به عنوان محصولات غذایی مطمئن شناخته نمی شوند. شیوع ویروس کرونا از جمله مسائلی است که در سال های 2019 و 2020 به شدت بازار محصولات فله ای را تحت تاثیر قرار داد و مردم را به سمت خرید کالاهای بسته بندی شده سوق داد.

بنابراین می توان گفت کاهش سود تجاری به شکست تجاری می ارزد؛ این یک اصل مشهود در تجارت است که متاسفانه مورد توجه برخی از تولیدکنندگان جهان سوم واقع نمی شود با این حال می توان گفت امروزه محصولات بسته بندی شده به شدت در کانون توجهات مردم واقع شده اند.

ایده بسته بندی خرما

در مقایسه با سالیان پیش، تنوع ایده های بسته بندی محصولات صنعتی و غیر صنعتی بسیار گسترش یافته و آلبوم های بسیاری توسط شرکت های کارتن سازی تهیه شده است. این تنوع به عرصه این محصول نیز راه یافته و امروزه شاهد بسته بندی های بسیار زیبا و خیره کننده ای در این حوزه هستیم.

مدل صادراتی بسیار حائز اهمیت بوده و همچون دیگر محصولات صادراتی در کانون توجهات شرکت های بسته بندی قرار دارد با این حال نباید از کیفیت بسته بندی محصولات داخلی نیز چشم پوشی کرد.

خرمای صادراتی

بسته بندی مناسب یک محصول یکی از مهمترین ارکان افزایش سطح رقابت تجاری آن در بازارهای داخلی و بین المللی است. در این راستا بسته بندی صادراتی خرما نیز از اهمیت فوق العاده ای برخودار بوده و بسیاری از واحدهای تولیدی را ترغیب به انتخاب برترین بسته بندی ممکن می نماید.

استفاده از جعبه های ویژه پذیرایی و کارتن مقوایی بسیار شیک و طراحی شده با نقش و نگارهای زیبا از جمله موفق ترین بسته بندی های صورت گرفته در خصوص خرمای صادراتی است. استفاده از جعبه های چوبی که توسط کشور امریکا صورت گرفته است هم اکنون عنوان موفق ترین بسته بندی خرمای صادراتی را دارا می باشد.

خرما مضافتی

جعبه خرمای مضافتی ممکن است از جنس مقوا و یا از جنس پلاستیک و یا ترکیبی از هر دو باشد. خرمای مضافتی باید کیفیت بسیار بالایی داشته باشد و جعبه آن نیز با جعبه های ساده و بدون طرح و رنگ های مجلل متفاوت است. بنابراین جای تعجب ندارد که قیمت بیشتری داشته و ممکن است برخی از افراد قادر به خرید آن نباشند.

جعبه خرمای مضافتی به گونه طراحی می گردد که قابلیت پذیرایی در مراسمات مختلف را داشته باشد. این امر به خصوص در مراسمات عزاداری، نوحه خوانی و فاتحه اموات بسیار حائز اهمیت است. بعضی از جعبه های خرمای مضافتی با رنگ مشکی طراحی شده اند و مناسب چنین مراسماتی می باشند.

کارتن مقوا خرما

ایده کارتن مقوایی خرما

استفاده از کارتن مقوایی برای عرضه خرما متداول ترین شیوه ممکن برای بسته بندی خرمایی است که قرار است در داخل کشور به مصرف برسد. کارتن مقوایی کمترین هزینه ممکن را بر واحد بسته بندی و خریدار تحمیل می کند و تاثیر چندانی بر قیمت نهایی محصول ندارد.

با این حال بسیاری از واحدهای تولیدی در داخل کشور مبادرت به استفاده از انواع جعبه مقوایی خرما با طرح های خاص و شکیل نموده اند و هم اکنون بسیاری از آن ها را در سطح کشور و در فروشگاه های مختلف قابل مشاهده هستند. این نوع بسته بندی در صورتی که با حجم بسیار زیاد صورت نگیرد، کیفیت ظاهری این محصول را حفظ می کند.

جعبه پلاستیکی خرما

جعبه پلاستیکی در مقایسه با کارتن مقوایی خرما سابقه چندانی ندارد با این حال با استقبال مناسبی از جانب خریداران مواجه شده است. این گونه جعبه ها در بسیاری از موارد یک بار مصرف نبوده و پس از اتمام خرمای بسته بندی شده به مصارف دیگری می رسد. همچنین امکان جمع آوری آن ها از سطح شهر به راحتی امکان پذیر بوده و به سرعت به چرخه تولید باز می گردند.

جعبه پلاستیکی قدری گران تر از کارتن مقوایی است اما نمی توان گفت این اختلاف قیمت در حدی است که بتواند سطح رقابت تجاری جعبه پلاستیکی را خدشه دار نماید. لازم به ذکر است که جعبه پلاستیکی ساده ارزان قیمت است و این ویژگی در خصوص جعبه های فانتزی صدق نمی کند.

مزایا و معایب بسته بندی پلاستیکی خرما

ظروف پلاستیکی با ابعاد و جنس‌های متفاوت در بازار خرید و فروش وجود دارد. بسته بندی خرما با ظروف پلاستیکی برای خرید و فروش در فروشگاه‌های خرده فروش به نظر مناسب می‌رسد. به طور کلی نمی‌توان گفت که این نوع بسته بندی خرما، خوب است یا خیر. چون به هر حال، مزایا و معاییی برای بسته بندی خرما با ظروف پلاستیکی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. 

مزایا

بسته بندی خرما با جعبه‌ و کارتن می‌تواند از یک جنبه برای مصرف کننده و یا خریدار، نگران کننده باشد. چون شیره خرمای تر می‌تواند از منافذ بافت جعبه و ظروف کاغذی عبور کند. به همین خاطر نیاز است تا یک پوشش مقاوم در آخرین لایه داخلی بسته بندی خرما قرار بدهید تا شیره خرما به سادگی از پوشش جعبه خارج نشود. در صورتی که برای بسته بندی خرما با ظروف پلاستیکی نیازی نیست تا از یک پوشش دیگر برای جلوگیری از پس دادن شیره خرما قرار بدهید. 

  • ماندگاری بالا برای مصرف کننده و تولیدکننده

ماندگاری بالا از جمله مزیت‌هایی است که می‌توانیم برای بسته بندی خرما با ظروف پلاستیکی بیان کنیم. چرا که ظروف پلاستیکی به راحتی شکسته نمی‌شوند. حتی اگر مدت طولانی، ظروف پلاستیکی روی زمین کشیده شوند، هیچ آسیبی به خرماهای درون بسته بندی وارد نخواهد شد. علاوه براین، در اثر جابجایی مداوم جعبه‌های پلاستیکی، آسیبی به سلامت خرما نمی‌رسد و می‌توان انتظار داشت که خرمای خریداری شده، همانقدر سالم و طبیعی است. 

  • هزینه پایین برای تولیدکننده 

ماندگاری بالا در برابر هزینه پایین جعبه‌های پلاستیکی به نظر ارزنده می‌رسد و به احتمال زیاد، تولیدکننده به این نتیجه خواهد رسید که بسته بندی خرما با جعبه پلاستیکی می‌تواند از همه لحاظ با صرفه باشد. علاوه براین، در حین خریداری تعداد عمده جعبه‌های پلاستیکی، هزینه‌ای که برای تولیدکننده خرما رقم خواهد خورد، کمتر است. به همین خاطر، واحدهای تولیدی با وجود بودجه نه چندان زیاد می‌توانند بسته بندی با دوام برای خرمای تازه و یا خرمای خشک داشته باشند. 

معایب بسته بندی خرما با ظروف پلاستیکی

در عین حال که بسته بندی خرما با ظروف پلاستیکی، مزایایی به همراه دارد؛ معایبی را هم می‌توان برای بسته بندی خرما با ظروف پلاستیکی در نظر گرفت. 

  • آسیب به محیط زیست

اولین عیبی که می‌توان برای بسته بندی خرما با ظروف پلاستیکی ذکر کرد، آسیب این ظروف به محیط زیست است. به دلیل اینکه ساختار ظروف پلاستیکی در مدت بسیار طولانی، آسیب جدی نمی‌پذیرد و به سادگی تجزیه نمی‌شود، با دور انداختن آن‌ها ممکن است که محیط زیست مملو از ظروفی شود که هیچ فایده‌ای برای طبیعت ندارند. البته می‌توان این مشکل را به سادگی رفع کرد. اولین کاری که می‌توانیم پس از خریداری ظروف بسته بندی پلاستیکی انجام دهیم، قرار دادن آن‌ها در محل بازیافت است. با توجه به این کار، ظروف پلاستیکی در محل مختص به خود، بازیافت می‌شوند و به طبیعت آسیب وارد نمی‌کنند. 

راهکار دومی که برای دور کردن آسیب‌های زیست محیطی که ظروف پلاستیکی می‌رساند، انتخاب ظروف پلاستیکی است که دارای ترکیبات اولیه گیاهی در ساختار خود هستند. چرا که وجود همین ترکیبات گیاهی سبب می‌شود که این ظروف به سهولت در طبیعت تجزیه شوند. 

  • از بین بردن رایحه و طعم خرما

دومین اشکالی که به بسته بندی خرما با ظروف پلاستیکی وارد می‌شود، کمرنگ شدن رنگ و طعم خرمای تازه است. چرا که پوشش پلاستیکی ظروف به سرعت با مواد شیمیایی واکنش نشان می‌دهد. طعم و رنگ خرما در اثر همین واکنش‌ها تغییر پیدا می‌کند. مطمئنا مشتریان شما پس از خرید خرما دوست ندارند که محصول بی کیفیتی را تحویل بگیرند. لذا پیش از فروش بسته بندی خرما لازم است که آن‌ها را در محیط سرد یخچال قرار بدهید. 

خرمای خشک

خرمای خشک در زمره خشکبار قرار دارد و به طرق مختلفی بسته بندی می شود. با توجه به اینکه ماندگاری خرمای خشک بیشتر است اصولا در زمان بسته بندی می توان حجم بیشتری را عرضه نمود. استفاده از دستگاه های توزین و بسته بندی کیسه ای خرما همچون بسته بندی حبوبات بسیار رایج است.

علاوه بر بسته بندی کیسه ای خرمای خشک می توان به بسته بندی دانه ای، بسته بندی مقوایی، پلاستیکی و مواردی از این قبیل اشاره کرد. متاسفانه متداول ترین روش عرضه خرما، عرضه فله ای است و موازین بهداشتی در این خصوص به ندرت رعایت می گردد. با این حال بسیاری از مردم به علت صرفه جویی در مخارج روزانه اقدام به خرید خرمای فله ای می کردند اما تحت تاثیر شیوع برخی از ویروس ها، عرضه و فروش آن ها در سال جاری بسیار کاهش یافته است.

دستگاه بسته بندی خرما

دستگاه بسته بندی در انواع مختلف که در کشور تولید و کشت می شود شامل خرمای مضافتی , خرمای زاهدی , خرمای هلیلی و … می باشد. این دستگاه جهت بسته و حفظ ارزش این ماده غذایی بسیار ارزشمند و ارتقای کیفیت آن طراحی و تولید می شود. عمده ترین مقصد خرما های صادراتی ایران و بسیاری از کشورهای آسیای صادر کننده از جمله عراق و عربستان بندر دبی است.

سود بسته بندی خرما

بسته بندی خرما می تواند یک طرح کاملا سود آور باشد چرا که با معرفی واحد تولیدی همراه بوده و می تواند برند شما را به بهترین شیوه ممکن معرفی نماید. طرح و گرافیک را دست کم نگیرید. بعد از طراحی کلی، این مندرجات و طرح های روی جعبه هستند که ارتباط دهنده شما با مشتری می باشند. ارتباط سازنده با مشتری به افزایش سود تجاری در بلند مدت می انجامد.

نمونه کارتن خرما و ایده بسته بندی

نمونه بسته بندی کارتن خلاقانه خرما
منبع

کارتن خرما در انواع مختلفی از کارتن لمینتی، جعبه طلق دار، جعبه‌های قفلی، کشویی، کتابی و غیره تولید می‌شود. جعبه‌های موردنظر با توجه به ابعاد و اندازه طراحی‌شده در کدهای متفاوتی معرفی و عرضه می‌شوند.

بزرگ‌ترین جعبه‌ای که برای حمل خرما به کار می‌رود جعبه حمل خرمای ۱۰ کیلویی هست. شرکت‌های کارتن‌سازی قادر به تولید جعبه‌هایی باقابلیت حمل خرمای بیشتر نیز هستند اما دقت کنید که خرما یک میوه بسیار آسیب‌پذیر است و در صورت ورود فشار بیش‌ازحد به آن، بافت اصلی خود را از دست می‌دهد و ظاهر زننده‌ای به خود می‌گیرد.

برای بسته بندی خرما از ایده‌های متفاوتی استفاده می‌شود؛ متداول‌ترین ایده‌ به‌کاررفته در تولید خرما برای عرضه در سطح بازارهای داخلی، استفاده از جعبه‌های دوتکه است که درب جعبه قابلیت جدا شدن از بدنه آن را به‌صورت کامل دارد. ایده‌های متنوع‌تر برای بسته بندی خرمای صادراتی به کار می‌روند.

کشمش تولیدشده در ایران نیز ازجمله محصولاتی است که همچون خرما  شهرت جهانی دارد؛ به همین دلیل امروزه بسیاری از واحدهای تولیدی برای بسته ‌بندی کشمش از طراحی‌های ویژه و خاص استفاده می‌کنند.

جعبه طلاکوب و نقره‌کوب

این مبحث در بخش چاپ کارتن و جعبه‌های مقوایی در شرکت‌های کارتن‌سازی موردبررسی قرار می‌گیرد. امروزه استفاده از جعبه‌هایی با چاپ طلاکوب و یا نقره‌کوب بسیار افزایش‌یافته است. این جعبه‌ها ظاهر شکیل‌تر و مجلل‌تری دارند و در مقابل هزینه تولید آن‌ها نیز بیشتر از جعبه‌های معمولی هست.

استفاده از چاپ برجسته طلاکوب و یا نقره‌کوب جذابیت بسته‌بندی صورت گرفته را به‌حداعلا می‌رساند.  جعبه خرمای طلاکوب و نقره‌کوب در کشورهای حوزه خلیج‌فارس و همچنین کشورهای دیگر ازجمله ارمنستان و ترکیه مورد استقبال ویژه‌ای قرار می‌گیرند.

ایده بسته‌بندی کشمش نیز در سالیان اخیر توسعه بسیاری یافته است. امروزه استفاده از چاپ برجسته و همچنین چاپ طلاکوب و نقره‌کوب به صنعت بسته‌بندی کشمش نیز راه‌یافته است.

با یک چاپ حرفه‌ای برند سازی کنید

اصولاً اغلب مردم ایران انواع خرما را با توجه به شهر و یا مناطق عرضه‌کننده‌ خرما می‌شناسند اما بهتر است بدانید که تولید خرما نیز در زمره فعالیت‌های تولیدی قرار دارد و صاحبان این واحدها می‌توانند با استفاده از چاپ کارتن خرما برند خود را به مردم در سطح داخل و حتی کشورهای خارجی معرفی کنند.

امروزه برخی از تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان خرما در مناطق جنوبی کشور، مبادرت به معرفی واحد تولیدی و تجاری خود در خصوص عرضه خرما نموده‌اند و نتایج موفقیت‌آمیزی نیز به دست آورده‌اند. شما نیز می‌توانید با چاپ کارتن خرمای تولیدشده توسط واحد تولیدی خود، گام مؤثری جهت معرفی برند موردنظرتان بردارید. برند سازی و سعی و تلاش در خصوص معرفی هر چه بیشتر واحد تولیدی، یکی از مهم‌ترین اهداف تجاری بلندمدت در عرصه رقابت‌های اقتصادی است.

امروزه برند سازی به‌صورت جدی در حوزه‌های مختلف ازجمله بسته‌بندی کشمش و دیگر مواد غذایی دنبال می‌شود. انتخاب حرفه‌ای چاپ جعبه کشمش ازجمله مهم‌ترین عوامل موفقیت این عرصه از اقتصاد ایران درزمینهٔ برند سازی جهانی و عرضه کشمش صادراتی است.

نوشته‌های روی جعبه خرما

اکنون‌که بااهمیت چاپ جعبه خرما آشنا شده‌اید بهتر است با مندرجات الزامی و غیر الزامی بسته بندی خرما نیز آشنا شوید.

معرفی واحد تولیدی، برند واحد تجاری، آدرس شرکت بسته‌بندی کننده و عرضه‌کننده خرما، شماره تلفن و ذکر دیگر راه‌های ارتباطی، تاریخ تولید و تاریخ انقضای محصول، قیمت آن، شیوه نگهداری و یک تصویر گرافیکی مناسب از خرمای موردنظر الزامی هست. چاپ این مطالب با یک‌زبان بین‌المللی و یا زبان رسمی کشوری که محصول صادراتی به آنجا فرستاده می‌شود نیز ضروری است.

ذکر خواص خرما، موارد مصرف و یا منع مصرف آن در برخی از افراد و مواردی از این قبیل نیز در زمره مطالب غیر الزامی قرار دارد. دقت کنید که مندرجات چاپ‌شده بر روی کارتن خرما برحسب درخواست مشتری صورت می‌گیرد. درصورتی‌که مندرجات چاپ‌شده بیش‌ازحد معمول باشد کارتن خرما صورتی روزنامه وار به خود گرفته و ممکن است یک ظاهر زننده به خود بگیرد. حفظ اختصار در خصوص چاپ مندرجات کارتن خرما بسیار حائز اهمیت است.

بسته بندی ارزان خرما

درصورتی‌که واحد تولیدی شما به علت میزان تولید و مخارج مربوطه قادر به پرداخت هزینه نسبتاً زیاد جهت بسته‌بندی خرما تولیدشده نیست، لازم نیست از گران‌ترین و لوکس‌ترین جعبه‌های بسته‌بندی استفاده نمایید. در شرکت ما انواع بسیار ساده و ارزان‌قیمت کارتن بسته بندی خرما نیز طراحی و تولیدشده‌اند که هزینه بسیاری را به واحد تولیدی شما تحمیل نمی‌کنند.

این جعبه‌ها در عین سادگی ارزش فعالیت تجاری شمارا ارتقا بخشیده و شرایط بهداشتی عرضه محصولات غذایی را نیز دارا می‌باشند. بسیاری از واحدهای تولیدی گسترده که امروزه مبادرت به صادر نمودن محصولات واحد تجاری خود می‌کنند از همین گام‌های کوچک شروع کرده و اکنون به سطوح اقتصادی مناسب دست‌یافته‌اند.

کارتن مقوایی یک انتخاب مناسب زیست‌محیطی

همان‌گونه که پیش‌تر بیان کردیم بسته بندی خرما در انواع مختلفی از بسته‌بندی مقوایی، بسته‌بندی طلقی، بسته‌بندی نایلونی که ویژه خرمای خشک است و یا عرضه محصول با استفاده از سطل‌های پلاستیکی صورت می‌گیرد. امکان استفاده هم‌زمان از طلق و کارتن مقوایی نیز وجود دارد.

کارتن و مقوا محصولات مناسبی برای حفظ  محیط‌زیست می‌باشند، در مقابل طلق های بسته بندی خرما و دیگر محصولات غذایی، تبعات منفی زیست‌محیطی را به دنبال دارند. سطل‌های پلاستیکی نیز اگر کمتر مورداستفاده واقع شوند بهتر است چراکه در صورت رها شدن در طبیعت به‌سختی جمع‌آوری‌شده و سالیان طولانی برای بازگشت آن‌ها به طبیعت لازم است.

جعبه‌های مقوایی علاوه بر ظاهر زیباتر و شکیل‌تر، قیمت ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه تری داشته و تبعات منفی زیست‌محیطی را نیز به دنبال نخواهند داشت چراکه به‌راحتی تجدید شده و به طبیعت بازمی‌گردند.

هزینه

هزینه بسته بندی خرما در انواع مختلف بسیار متفاوت است. به عنوان مثال نمی توان هزینه انواع صادراتی و یا مضافتی را با هزینه یک بسته بندی کاملا ساده یکسان دانست.

پرسش و پاسخ کارتن خرما و انواع بسته بندی

آیا امکان سفارش ایده ای خاص برای بسته بندی خرما وجود دارد؟

بله! شما می توانید ایده مورد نظر را از طرق ارتباطی مشخص شده ارسال نموده و هزینه نسبی را جویا شوید.

آیا امکان سفارش کارتن های مقوایی مربوط به حمل خرمای بسته بندی شده وجود دارد؟

بله! شما می توانید انواع کارتن های دایکات و یا چند لایه را برای حمل جعبه های خرما سفارش دهید.

آیا بسته بندی های صورت گرفته ضد آب هستند؟

بسته بندی های پلاستیکی و پلمپ شده کاملا ضد آب هستند اما جعبه های کارتونی ضد آب نبوده و نباید در معرض رطوبت قرار بگیرند.

آیا امکان سفارش سطل های مخصوص عرضه خرما وجود دارد؟

برخی از این سطل ها کاملا صنعتی بوده و محصول را به خوبی بسته بندی می کند و می توان آن را در زمره بسته بندی صنعتی نامید. امکان سفارش سطل های مربوط به بسته بندی صنعتی در شرکت ما فراهم شده است.

آیا می توان کارتن های مقوایی بسته بندی فله ای خرما را سفارش داد؟

بسته بندی فله ای اصطلاح نادرستی است که در این عرصه به کار می رود با این حال شما قادر به سفارش کارتن های حمل خرمای فله ای خواهید بود.